הוצאת ויזה לארה"ב עם שירות מעולה בעברית שחוסך לך בירוקרטיה, זמן ואנרגיה יקרים

כיצד לנהל את המוטיבציה של העובדים

שכירים רבים מספרים על תהליך שחיקה בעבודה כאשר עם הזמן הם מקבלים עליהם יותר ויותר עבודה אשר לא זוכה להכרה ותגמול מהבוס.

סיפורם דומה לצערי לסיפורו של החמור הקטן, אותו חמור שחי לו בחווה ושמח בכל פעם שהחקלאי לקח אותו לעבודה, אז הוא הרגיש חי, בעל ערך ומלא ביטחון. החוואי תפר לו שני שקים בהם הוא איפסן את כלי העבודה והחמור הסתובב בחווה בגאווה רבה והיה נכון לתרום להצלחת הכלל.
עבודתו הנאמנה זכתה תמיד להכרה בצורת תפוח טרי אחד, ובנוסף לתחושת ההתעלות – זה הספיק לו.
עם השנים החווה גדלה ולשני השקים נוספו עוד ועוד כלים, החמור לא פצה פה ולא התלונן, הרי סחיבת הכלים זה היעוד שלו, ועכשיו שהחווה גדלה ומצליחה יש עומס על כולם! החמור הקטן גם לא עשה עניין מכך שהסוסים, הכבשים והכלבים מתקדמים כל הזמן ומקבלים יותר מזון, הוא היה מאושר בתפקדו ובתפוח היומי שלו.
נכון, מדי פעם הוא ניסה לרמוז כי הוא רעב, כי כואב לו הגב, אבל החוואי כל כך מיהר ולא הספיק לטפל ברמז של החמור, שכן חייבים לגזוז את הצמר, לחלוב את הפרות, לרתום את הסוסים ולאלף את הכלבים, זה לב החווה, הם דורשים תשומת לב מרבית, בעוד החמור לא עושה בעיות.
כך הפכו שני השקים לארבע, ועל הארבע התיישב הבן של החוואי שמאוד אהב לדהור מהר על החמור והרשה לעצמו להזכיר לחמור את חשיבות המהירות בשוט קטן, כל פעם שהחמור לא דהר מספיק מהר. ומה החמור הקטן יכול לעשות? הרי זה תפקידו, ובזכות תפקיד זה הוא מקבל תפוח וכבוד. לא?
יום אחד החוואי היה צריך להעביר קש, ואמנם הקש לרוב שובר את גב הגמל… אך הפעם גב החמור נשבר, החמור הקטן ציפה ליום חופש או פרישה מכובדת, אבל החוואי קנה 4 חמורים אחרים שבקושי הצליחו להתמודד עם המשקל והמשיך בעבודה, כי לא הייתה לו ברירה, החווה כבר גדולה וכולם צריכים כלים.
והחמור הקטן, מה אתו? עכשיו כבר אין צורך בו, הוא נשאר לרעוב ולגווע לבד.
נכון שהסיום עצוב? נכון שקיוויתם שבסוף מישהו יזהה את התרומה הרבה, תרומה ש-4 חמורים אחרים עושים עכשיו, התרומה של החמור הקטן? אז זהו שלא! אף אחד לא זוכר, זה הטבע.
לצערנו, אנחנו כמו אותו חוואי, מתרגלים מהר למשהו טוב ואז מגדילים את הציפיות, ככה גם את עושה כשאת מקבלת שירות טוב, וככה הבוס שלך מולך. את יכולה להמשיך ולעבוד יותר ויותר קשה, ובסוף לקבל תלונות על אי עמידה בזמנים או טעיות שנוצרו מעומס יתר, ומבחינתי – אני הייתי מייעץ אז לבוס להחליף אותך כי יש לו חמור גרם.

אז מה עושים? להלן תוכנית פעולה, שלב אחד שלב:


1. משווקים
אין ברירה, מפשילים שרוולים ומתחילים להציג את העבודה שלכם, מספרים על זה בכל הזדמנות, מקפידים לחתום על כל מסמך, מתחילים כל דיווח ב"למרות העומס עשיתי את…", מקפידים להציג את העבודה הרבה שאתם עושים "ולשווק" הצלחות. נקודת המוצא שלכם: אף אחד לא יודע כמה אני עושה מבלי שאגיד לו! אגב, תמיד טוב להציג הצלחה ולתעד אותה, בתנאי שאכן אנו עושים את העבודה והיא טובה.

2. מציפים
לאחר תקופה של חודש בו אתם מקפידים לדווח על העשייה הרבה, אתם מתחילים להציף דילמות שנובעות מעומס: מה עושים עכשיו? מה דוחים מפני מה? ברור שאת מסוגלים להתמודד עם הכל, אבל זאת בדיוק הבעיה, לבוס בעצם אין סיבה לשנות דבר, וכל עוד אתם סוחבים ולא מתלוננים הרי שהכל בסדר. לכן, בעדינות, חפשו מצבים בהם העומס גלוי וברור ושאלו בתמימות מה עדיף לבצע, כי הרי אין זמן לכל. הבוס שלכם צריך להבין ממכם בצורה גלויה, בעדינות אבל בנחישות, מה האתגר, מולו אתם עומדים בהצלחה בדרך כלל.

3. משבר יזום
תכננו בקפידה נקודה בה אתם חייבים "לעמוד על שלכם". לא כזאת שתוביל לשבירת הכללים. לדוגמא: את זה אני לא יכול/ה לעשות, אני חייב/ת ללכת בזמן שנקבע… לציין זאת כעובדה. לא להתנות ולא לאיים אלא להציג את המציאות, ואם יש צורך, תגלו נכונות להיוועץ, זה המקום ליזום שיחה אישית עם הבוס בנושא.

4. שיחת הבהרה
כזכור, התרומה שלכם כבר ברורה, הקושי עלה לדיון ועכשיו חייבים לקבל אומץ ולהגיד. העומס שעליכם כבר הפך לנושא שיחה, התקן כבר לא רלוונטי, ובכדי לעמוד בעומס חייבים שינוי בהגדרות. הציגו פתרון בר השמה, זה יכול להיות הגדרת תפקיד 'מנהלת משרד' הכולל שכר ועזרה של עוד עובד/ת, או כל הסדר אחר המתאים לכם. נא לזכור שהדיון לא נסוב סביב כמות התפוחים, אלא על יכולת הביצוע שלכם לנוכח ריבוי המשימות.

זכרו תמיד: אף אחד לא ידאג לכם בעבודה לפני שאתם תעשו זאת בעצמכם, לכן המשיכו לסחוב, אבל תדאגו לשמור על התנאים והזכויות שלכם, ועל תיאום הציפיות בינכם לבין המעסיקים שלכם, בהצלחה!!!

אודות הכותב

יריב אליאב

מאמן מנהלים ומומחה לעזרה במצבי דחק

יריב אליאב הוא יועץ לניהול, בעל תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית, מאמן מוסמך ומלווה מנהלים. לשעבר מנהל מחוז ירושלים בהכשרת מאמנים מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

מאמרים נוספים של יריב

ניהול עובדים

ניהול זמן

ניהול

טיפול במצבי דחק

הגב ו/או צור קשר עם יריב

דילוג לתוכן